18 Ocak 2011 Salı

Cennetin Dibi…. Oyunları ruletle de takviye edince, oda sahibi olarak banka ben olduğumdan iyi para kazanıyordum. Ta ki rulette kazanmanın formülünü keşfedene kadar. Jerry, formülüme karşı banka olmayı kabul eden ‘’keriz bir Yahudi’’ buldu ve bir saat içinde babamın yıllık üniversite harç ve masraflarım için yolladığı çeki olduğu gibi kaybettik. Sonradan ‘’Sandy’’ adını taktığım Joseph ‘’Senin çaylaklığının karşılığı olarak harcadığım bir saat için, beş dolar bana yeter’’ deyip üniversitedeki tahsilimin ilk yılını bana iade etti, arkadaş olduk.


Birlikte üçlü kumar ortaklığı kurduk. İlk kez anne ve baba yuvalarından ayrılan bol paralı, muhallebi çocuklarının yükünü bir hayli hafiflettik. Blöf yapmasını beceremediğimden Jerry ve Sandy beni oynatmadılar; ama ben de kazandıklarımızı keyifle harcamanın yeni yollarını buldum hep: Washington semalarında iki saatliğine kiraladığımız helikopterle alemler, ortak kumar gelirimizle satın aldığımız elden düşme 2 MG spor arabasını kasten çarptırıp, çarpıp, çalıp sigorta şirketlerini yolmak, başkette yapılacak Amerika’nın bağımsızlık günü şölenlerinin arifesinde şehrin bütün görkemli havuz, fıskiye ve çeşmelerini sabaha kadar çaktırmadan döktüğümüz yüzlerce kiloluk çamaşır tozuyla köpürtmek gibi.


Sınıf arkadaşlarımızın para uğruna kendilerini küçük düşürmelerinin doyumsuzluğunu keşfettiğimiz küçük müsabakalar da düzenliyorduk kimi zamanlar. Bir haftada en çok dışkı ve çişini biriktirene şu kadar dolar; hiç tanımadıkları birinin cenaze töreninde ‘’en çok acı çeken’’ ödülünü almak için yarışanlardan birinciye, ikinciye ve üçüncüye çeşitli para ödülleri; Beyaz Saraya aynı gün içinde en çok canlı bomba ihbarı yapana Afgan haşhaşı vs.


Kumarda ve dolandırıcılıkta kazandıklarımızın küçük bir kısmını da CIA’ya bağışladığımızı hatırlıyorum.O günlerde üniversite gençliği Pentagon’a yürüyüş düzenlemek, CIA ve Amerikan yönetimini lanetlemek, Vietnam bayrağını taşıyıp Amerikan bayrağını yakmakla tanındığından, bu düşünceli jestimizin üstüne istihbarat servisinin halkla ilişkiler uzmanları öyle bir atladı ki – Amerika tarihinde bizden başka kimsenin aklına gelmemiş CIA’ya bağışta bulunmak. Tüm TV kanalları ve gazetelerde haber oldu fedakarlığımız. Örnek gençler diye tanıtıldık 1968’erin kamuoyuna. …..


Gündüz Vassaf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder