1 Mart 2012 Perşembe

Başka Hiç Bir Şeyimiz Yok

Cennete inanmak kolay çünkü cennet güzel. Cehenneme inanmak da kolay çünkü aynı ‘Heaven on Earth’ gibi cehennemde her an karşımızda ya da bakıp anlayabildiğimiz her yerde. İkisini de işe gelsin gelmesin, ister istemez zaten keşfediyoruz bir de kalkıp oraya kadar gitmenin alemi yok. Gidip geri dönen olmadığına göre oralarda neler olup biter bilemeyiz sadece kendi ( bireysel, ülkesel ve global ) cennet ve cehennemlerimizden mesulüz.

Cennette ve Cehennemde neler olduğu malum ama siz hiç Cehennemdekileri ayakta tutup direnebilmelerini sağlayanın ne olduğunu düşündünüz mü?

Şeytan cehenneme cennetten düşen bir melek olduğu için onun en büyük arzusu belki de Tanrıdan bire bir intikam almak değil, öncelikle geldiği yere geri dönebilmektir. Şeytanı bile bir tek şey ayakta tutar.

The Sandman’in yazarı Neil Gaiman bunun ne olduğunu açıklıyor;

Cehenneme bir vazife icabı gelen Rüyalar Lordu Morpheus yani Sandman, geçmişte kendisine ait olan ve zorla çalınan miğferini almak üzere cehennemin düklerinden biri olan Choronzon’a meydan okumak zorunda bırakılır. Cehennem zebanisi savaş alanını seçer;

‘’Öyleyse meydan okunan olarak gerçekliği ileri sürüyorum’’

Bütün zebaniler akşamki eğlence için ‘Cehennem Ateşi Klubünde’ toplanırlar. Rüyaların Efendisi eğer oyunu kaybederse sonsuza kadar bir oyuncak olarak cehenneme hizmet edecektir.

Oyun başlar;
İlk hamleyi Cehennemin Dükü yapar:

- ‘’Avını sinsi sinsi takip eden, ölüm saçan korkunç bir kurdum.’’
- ‘’Atının üzerinde kurtları hançerleyen bir avcıyım.’’ der Rüyaların Efendisi.
- ‘’Atı sokan, avcıyı fırlatan bir atsineğiyim.’’
- ‘’Sekiz bacaklı, sinek yutan bir örümceğim.’’
- ‘’Zehirli dişleri ile örümcek yutan bir yılanım.’’
- ‘’Ağır pençesiyle yılan ezen bir öküzüm’’
- ‘’Hayvanlara şarbon taşıyan, sıcak yaşamları yok eden katil bir bakteriyim.’’
- ‘’Uzayda dolaşan hayat veren bir dünyayım.’’
- ‘’Gezegenleri imha eden.. patlayan bir novayım.
- ‘’Her şeyin etrafını çeviren, hayatı ihtiva eden kainatım.
-‘’Her şeyin sonundaki karanlığım, kainatların, tanrıların, dünyaların, her şeyin sonu... benim. Peki ya şimdi ne olacaksın Rüyaprens?
- ‘’BEN UMUDUM...

Miğferini alır ama Onu bırakmazlar.

‘’Cehennemin milyonlarca Lordu Etrafını kuşatmış durumda, söylesene ayrılmana neden izin verelim? Miğferli ya da miğfersiz senin burada hiç gücün yok...

‘’Hayallerin cehennemde ne gücü olabilir ki?’’derler.

Morpheus uzun yıllar boyunca hapsedildiği fanustan yeni çıkmış, yorgundur. Gücünü tekrar kazanmaya yeni başlamıştır ama o olmayan gözlerinden alevler saçarak der ki;

‘’Hepiniz kendinize sorun...
Eğer buraya hapsedilenler cenneti hayal edemeselerdi , Cehennemin gücü olabilir miydi...?’’

Umut ve ikiz kardeşi düşlerimiz olmadan nefes alabilmek ne burada ne de Cehennemin dibinde pek kolay değil hatta imkansız anlaşılan.

Neil Gaiman
''The Sandman’’
'' Düş Müziği’’
01.01.2003
Ece E.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder